Marginnote 3 does not recognize Turkish characters

Hello. Since my English is not sufficient, I am writing using translate. I will try to explain the distress I had somehow. The program that I use to read articles and want to make it easier to remember by taking notes, unfortunately, works with problems with Turkish characters. I cannot use the program because I cannot display Turkish characters properly. Maybe there is a simple solution so I wanted to write it here. I’ll be happy if you can help me.


I also include a picture so you can see the difference between the text in the article and the exported text.
really a must for many people who use your program from turkey like my solution to this problem.

1 Like

Hocam problem PDF kaynaklı muhtemelen. O pdfyi programla veya internet üzerinden tekrar taratmak icap eder.
Ben bu siteyi kullanıyorum.

Selamlar :tr::dizzy::blush:

Sanırı OCR ile alakalı bir sıkıntı var hocam. Satın almıştım işime yarar diye ama pek yaramadı açıkçası. OCR’yi kapatıp güncellemeden sonra gelen kalem fonksiyonunu kullanmadığımda bir sıkıntı olmuyor.

Ben OCR yi almamıştım hocam, o yüzden bilemiyorum… ama yeni güncellemede sıkıntılar var. Her zaman olmasa da özellikle mind map üzerine yazı yazma moduna geçişlerde, notların comment kısmına yaptığım karalamalar yok oluyor. Kapatıp tekrar açtığımda düzeliyor…

Türkçe dil desteğinin verilmesi, Türkiye’deki ciddi kullanıcı potansiyeli için gerekli. İleriye dönük bir vizyon gösterip neden dil desteği getirmediklerini anlayamıyorum. Çevremdeki birçok kişi sadece bu yüzden kullanamıyor programı. Gerçekten beğenerek kullanıp birçok insana tavsiye etsem de ne yazık ki büyük bir olumsuzluk.

Gerçekten harika bir uygulama. Bana iPad aldıran en önemli sebep. Ama arayüz yabancı insanlara da zor gelebiliyor. Biraz da bunun etkisi var belirli kullanıcılara hitap etmesinin. :nerd_face:
Bu güncellemeyle yıllardır beklediğim bir adım atıldı. Yakında çok insan tanıyacaktır. Ama android ve Windows olmadan yine en başı alması zor…

Hey Sushi is there any progress that we can know about Turkish language support for future updates
@Sushi_Support-Team

We think so many Turkish users are looking for MarginNote
Kind regards

Bahsettiğiniz adım nedir?

Bu son güncellemeyi kasdettim. Zihin haritasına yazı yazabilme.

Hello

Could you send me this pdf to check?

Kind Regards,
MarginNote-Edward
Support Team

Ernst Hirsch Pratik Hukukta Metot (4. Tıpkı Basım).pdf (80.3 MB) Ernst Hirsch Pratik Hukukta Metot (4. Tıpkı Basım).pdf (80.3 MB)

Hello

image

Please check here to see if the recognition language is set correctly.

Marginnote uses the recognition engine provided by ABBYY and does not currently support Turkish.

Kind Regards,
MarginNote-Edward
Support Team

I guessed that too. Unfortunately, I purchased the OCR feature, although it does not support the Turkish language. Can anything be done to get Turkish language support? I have one more question. Is there a feature such as locking the pages not to move while working on PDF files?